Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Şapka Devrimi / Hat Revolution

İnsanların binlerce yıldır kullandıkları başlıklar, onları sadece güneş ve yağmurdan koruyan basit bir giyecek ya da aksesuar değil, aynı zamanda sosyal statüleri, dini inançları, politik görüşleri,  meslekleri ve milliyetleri hakkında da bize bilgi veren, anlam yüklü birer sembol olmuştur. Sadece kullandığı başlıkları inceleyerek, bir toplumun kültürüyle ilgili deriden dokumaya, yer altı zenginliklerinden bitki örtüsüne, yaşam biçimlerinden manevi değerlerine kadar pek çok konuda çıkarımda bulunmak mümkündür.Hangi aksesuar batı kültürünü bu denli farklı yönlerle yansıtabilir ki. Spor giyinmek istediğiniz anda kullandığınız bir fedora şapkanın kattığı o maskülen görünüm, şık bir ofis görünümünde kullanılan berenin verdiği muzip öğrenci görüntüsü. İşte bu yüzden bereleri, kasketleri, geniş ve kovboy tarzı tüm şapkaları çok seviyorum.Atatürk'ün devrimlerinden biri olan ve modada büyük bir yere sahip olan şapkaların kıymeti Türkiye'de ne yazık ki hala hakettiği değeri bulmuyor.
Ancak geçen yıl ve bu yıl mbfwi'da Merve Bayındır'ın studio'sunu zevkle izlediğimi ve örnek alınması gereken bir tasarımcı olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. İşte bugün de türk olduğumuzu bize yeniden hatırlatan bir koleksiyon. Geçmişten günümüze taşıdığı tüm ince detayları ile MB '15 koleksiyonu.
hat is a head covering. It can be worn for protection against the elements, for ceremonial reason, religious reasons, for safety, or as a fashion accessory.In the past, hats were an indicator of social status.In the military, they may denote nationality, branch of service, rank and/or regimentSome hats have a protective function. Some hats are worn for ceremonial purposes, such as the mortarboard, which is worn during graduation ceremonies. Some hats are worn by members of a certain profession, such as the Toque worn by chefs. Some hats have a religious functions, such as the turban worn by Sihks. And do you know Merve Bayindir? She's a talented hat designer from Turkey.Here is the Merve Bayındır f/w'15 studio collection. 

 ve benim kullandığım şapkalar,bereler,kasketler...
and here is the my favorite hats...

Sevgiler,
S.
Best,
S.
Yorum Gönder